MAREK JAKUBIAK

Poseł na Sejm RP, przedsiębiorca branży browarniczej, emerytowany żołnierz zawodowy. Ukończył szkołę chorążych na kierunku eksploatacja samolotu na wydziale lotnictwa. Był żołnierzem zawodowym ludowego Wojska Polskiego, a później Sił Zbrojnych RP. Na rok przed odejściem na emeryturę złożył wniosek o możliwość równoległego studiowania w szkole wyższej, na co przełożeni nie  wydali mu zgody. Odszedł z wojska w stopniu starszego chorążego w 1991.

W 2002 wykupił od koncernu Brau Union browar w Ciechanowie. Na bazie ciechanowskiego zakładu piwowarskiego zbudował w ciągu kilku lat przedsiębiorstwo branży browarniczej, a później holding BRJ. Zorganizował m.in. własną sieć dystrybucji, rozwijał produkcję piwa niepasteryzowanego (Ciechan Wyborne). W kolejnych latach poprzez swoje przedsiębiorstwo (spółkę Browar Ciechan, przekształconą w Browary Regionalne Jakubiak) nabywał i rozwijał produkcję w innych browarach regionalnych w tym browarze w Bojanowie i browarze Lwówek. Grupa ta w 2014 produkowała ponad 30 marek piwa. Według wielu poglądów, dzięki Markowi Jakubiakowi w Polsce zaczęła się moda na piwa regionalne. Został laureatem Medalu Złoty Chmiel oraz Nagrody im. Stanisława Wokulskiego.

Był sponsorem portalu internetowego Kresy.pl. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu w okręgu płockim z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Kukiz’15, z poparciem Ruchu Narodowego. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 11 131 głosów. Został wiceprzewodniczącym klubu poselskiego Kukiz’15. W 2016 współtworzył stowarzyszenie Endecja, w którym objął funkcję przewodniczącego rady gospodarczej. 20 lipca 2018 został wiceprzewodniczącym komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. W sierpniu 2018 został kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Warszawy, zajmując 4. miejsce wśród 14 kandydatów. 2 listopada 2018 odszedł z klubu poselskiego Kukiz’15. Ogłosił jednocześnie powołanie partii pod nazwą Federacja dla Rzeczypospolitej.