JANUSZ KORWIN – MIKKE

Z wykształcenia filozof, z zawodu publicysta. Prezes partii KORWiN. Studiował matematykę i filozofię (a także prawo, psychologię i socjologię) na Uniwersytecie Warszawskim. Ze względu na zawirowania polityczne i aresztowania w 1965 i 1968 roku zdał egzamin magisterski jedynie z filozofii, jako ekstern.

Założyciel podziemnej „Officyny Liberałów” i konserwatywno-liberalnego tygodnika „Najwyższy CZAS!”. Mistrz Krajowy w Brydżu, laureat Nagrody Kisiela i Nagrody Antoniego Słonimskiego, Srebrnych Ust, członek honorowy Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, założyciel Fundacji Indywidualnego Kształcenia i Fundacji KISIELA, pięciokrotny kandydat na Urząd Prezydenta Polski. Autor wielu książek, w tym wolnorynkowych bestsellerów: „Podatki, czyli rzecz o grabieży”, „Niebezpieczne ubezpieczenia”, „Vademecum Ojca”. Publicysta „Najwyższego CZAS!”-u, ANGORY, Super-Expressu i innych pism. Jego profile na FaceBooku, Twitterze i Instagramie śledzi ogromna liczba sympatyków.

Był jednym z założycieli Ruchu Polityki Realnej, pierwszej konserwatywno liberalnej partii w Polsce, która potem zmieniła nazwę na Unię Polityki Realnej. W latach 1991 -1992 pełnił mandat posła na Sejm I kadencji, gdzie zasłynął między innymi stworzeniem i przeprowadzeniem uchwały lustracyjnej. W następnych latach wielokrotnie kandydował we wszystkich wyborach, głosząc cały czas te same wolnorynkowe poglądy. W roku 2014 Kongres Nowej Prawicy wprowadził do Parlamentu Europejskiego trzech posłów na czele z Januszem Korwin-Mikke. Jako eurodeputowany swoimi zasłynął wypowiedziami za co trzykrotnie zostawał karany sankcjami finansowymi; jednak w maju 2018 roku Trybunał UE w Luksemburgu anulował kary stwierdzając, że Przewodniczący PE nie miał prawa ich nałożyć.

Janusz Korwin-Mikke uznawany jest za jednego z największych zwolenników reform wolnorynkowych w Polsce. Ma ośmioro dzieci i dwanaścioro wnucząt.